Листовий прокат являється одним з економічних видів металопродукції . Він широко використовується у всіх галузях машинобудування.
Гарячекатаний прокат призначений для виготовлення труб для нафтогазопроводів (включаючи трубопроводи, що експлуатуються при низьких температурах і під високим тиском), для будівництва інфраструктурних об'єктів, суднобудування і широко застосовується в конструкціях посудин, що працюють під тиском, а також в енергетиці та машинобудуванні.
Вихідним матеріалом (підкатом) для листопрокатного виробництва є сляби, які на безперервних станах гарячої прокатки нагрівають і обжимають до утворення смуги або листа необхідної товщини.
У процесі гарячої прокатки й охолодження поверхня гарячекатаної смуги або листа покривається окалиною, що є наслідком процесів окислення поверхні металу при взаємодії з навколишнім середовищем. Окалину видаляють шляхом травленням на безперервно-травильних агрегатах. Травленню передує механічне видалення окалини (смугу перегинають між роликами і одночасно розтягують). Як правило, окремі рулони перед травленням зварюють для збільшення їхньої маси.
Гарячекатані протравлені рулони і листи, в свою чергу, є підкатом для виробництва холоднокатаного листа.
У процесах поздовжньої прокатки розрізняють відхилення розмірів прокатних профілів по товщині, ширині і формі. На станах гарячої прокатки основний вплив на точність виготовлення прокату надає неоднорідність температури, через яку відбуваються коливання зусилля прокатки. Крім того, є коливання товщини у непрогрітих місцях, різного хімічного складу сталі. Відхилення форми прокатуваних профілів виникають через втрату стійкості форми перетинів при їх пластичній деформації.
Якщо порівнювати холоднокатаний листовий прокат з гарячекатаним, то для отримання холоднокатаного листового прокату потрібні великі енерговитрати у процесі енергоємного відпалу в колпачкових печах і великого числа наступних обтиснень, кожне з яких призводить до зміцнення матеріалу, для відновлення його пластичних властивостей доводиться проводити відпал. Тому при одній і тій же товщині листового прокату гарячекатаний прокат має меншу питому вартість. Однак гарячекатаний прокат поступається холоднокатаному в точності виготовлення і якості поверхні. Крім цього, листи та смуги менші 0,5 мм методами гарячої прокатки не підлягають.
Слід зазначити, що останнім часом зростає інтерес до гарячекатаної сталі товщиною менше 2 мм. Це пов'язано з різницею в ціні холоднокатаного і гарячекатаного прокату, яка досягає 25%. Якщо врахувати, що понад 60% світового виробництва складають товщини від 0,6 до 1,5 мм, то використання споживачем гарячекатаного листового прокату замість холоднокатаного дає значний економічний ефект.
Замість холоднокатаного гарячекатаний листовий прокат може використовуватися як в травленому, так і нетравленому вигляді, коли не висуваються підвищені вимоги до якості поверхні, а наявність на поверхні металу повітряної окалини не є ознакою браку. Заміна одного прокату іншим можлива лише в тому випадку, якщо гарячекатана сталь забезпечить такі технологічні (пластичність) і механічні характеристики, як холоднокатана сталь. Для травленого металу враховується також якість поверхні, якщо такі вимоги висуваються.
Тонкі гарячекатані смуги є рентабельним підкатом для отримання холоднокатаного листа. Наприклад, при виробництві холоднокатаних смуг товщиною 0,35 мм використання гарячекатаного підкату товщиною 1,2 мм замість 2,0 мм тільки за рахунок зниження кількості проходів підвищує продуктивність реверсивного стану холодної прокатки на 28%.